Blog

Farby vo fotografii
Farby. Vo fotografii ich máme radi, ale niekedy si s nimi nevieme poradiť. Niekto ich vníma intuitívne, vďaka rozvinutému estetickému cíteniu. Nech už patríte medzi tých vnímavejších, alebo nie, nezaškodí ak do problematiky farieb vniknete hlbšie. Je dobré, ak viete, ako a prečo farby fungujú. Svoje pocity potom dokážete podporiť teóriou a naplno ich vo fotografii využijete.
Ako farby vznikajú
Základom je svetlo a jeho farba. Biele svetlo obsahuje rovnomerne všetky farebné zložky. Sklenený hranol, dúha, olejová škvrna, mydlová bublina. Čo majú spoločné? Dokážu nám ukázať rozklad svetla na jednotlivé farebné zložky. Svetlo, ktoré vidíme je vlastne vlnenie v určitom rozsahu frekvencii (cca 780-380 nm). Známy sklenený hranol, dokáže viditeľné svetlo rozložiť na jednotlivé farebné zložky, ktoré spoločne tvoria farebné spektrum. Na jednom konci je červená farba, postupne prechádzajúca cez oranžovú, žltú, zelenú a modrú až k fialovej farbe na druhom konci. Nad a pod hranicou viditeľného svetla je ultrafialové a infračervené žiarenie, ktoré ľudské oko nevidí, ale vo fotografii ho dokážeme zachytiť.
Farby sú jedným veľkým klamom. Väčšinu farieb, ktoré vnímame, spôsobuje rozdiel v odrazivosti a pohltenia rôznych zložiek svetelného spektra konkrétnym materiálom. Je paradajka červená? Nám sa tak javí, ale v skutočnosti len pohlcuje všetky farebné zložky svetla okrem červenej, ktorú odráža. To ako farby vnímame ovplyvňuje náš mozog.
Farebný kruh
Už pred stáročiami umelci a vedci skúmali farby. Aj keď nemali také vybavenie ako my, na ich poznatkoch staviame aj dnes. Vďaka vám majstri! Jedným zo základov teórie farieb je farebný kruh. Jednoduchý a pritom geniálny, naviac estetický. Pochopením farebného kruhu odhalíte veľa z tajomstva…